Ali ste že unovčili svoje turistične bone? Že veste, kam boste šli med jesenskimi počitnicami? Slovenija ima čudovite kotičke, ki so primerni za jesensko raziskovanje. Ostanimo to jesen doma in odkrivajmo lepote Slovenije. Prespite lahko v katerem izmed hostlov HI, rezervirate nočitev neposredno pri njih in se znebite provizij. Če prespite v katerem od ljubljanskih hostlov, imate pravzaprav vse poti na dosegu roke, saj ima naša prestolnica dobro lego, okrog mesta pa je speljan avtocestni obroč, tako da boste hitro na AC na poti v katero koli želeno smer. Jaz vas tokrat vabim na Dolenjsko. V čudovito deželo na JV Slovenije, polno s soncem obsijanih gričev in vinskih trt. Je pa to tudi dežela gradov, termalnih voda, reke Krke in Trdinovih Gorjancev.
Prespite v katerem izmed ljubljanskih hostlov HI, ki so znani po prijaznosti, udobju in ugodnih cenah. Ne glede na to, kje boste prenočili, boste hitro na avtocesti. Zapeljite v smeri Novega mesta in se podajte na eno- ali večdnevni potep po Dolenjski.
Na izvozu Ivančna Gorica zapustite avtocesto. Prva postojanka je lahko Muljava, domačija našega pisatelja Josipa Jurčiča, avtorja humoreske Kozlovska sodba v Višnji Gori in Jurija Kozjaka. Na domačiji je poleg rojstne hiše urejena tudi etnološka zbirka.
Nato se odpravite proti vasici Krka. Parkirajte na urejenem parkirišču in se po tlakovani poti sprehodite do izvira in jame. Reka Krka izvira v zatrepni dolini. Pot do izvira je zelo lepo označena in vzdrževana. Ogled jame je možen le z vodičem, zato obisk vnaprej najavite. Na poti nazaj si v vasi Krka lahko ogledate tudi slapove, kjer so pred leti snemali serijo Reka ljubezni. Z glavne ceste se lahko med hišami odpravite kar peš. Kmalu boste zagledali leseno puščico, ki vas bo vodila do reke.
V kraju Velike Lašče si vzemite čas za obisk gradu Turjak in domačije Primoža Trubarja. Grad je z najobsežnejšo okroglo bastijo na Slovenskem in renesančnim obrambnim sistemom eden prvih te vrste v Sloveniji in eden najzgodnejših na ozemlju srednje Evrope. Zagotovo se spomnite Prešernove Turjaške Rozamunde, ki govori o turjaški dedinji poznega srednjega veka. Na gradu pa je živel tudi reformator Jurij Dalmatin in prav tam prvič v zgodovini Slovenije prevedel Biblijo v slovenski jezik. Ogledate si lahko Dalmatinovo kapelo. Zanimive so tudi rekonstrukcije grajske tiskarne, grajske ječe in mučilnice.
Le streljaj stran, v Rašici, pa najdemo domačijo Primoža Trubarja. Domačija obsega hišo z mlinom in spominsko sobo, žago z žagarsko zbirko ter gospodarsko poslopje s krčmo in galerijo Skedenj. Okolica je čudovita, saj je domačija obdana z zelenjem in reko.
Če pot nadaljujte po lokalni cesti ob strugi reke Krke proti Novemu mestu, se boste peljali skozi kraj Žužemberk. Ko boste zagledali bastije in severno obzidje gradu, boste vedeli, da ste na cilju. Parkirajte pred gradom in se odpravite na ogled. Vstop je prost, zaželeni so prostovoljni prispevki. Čeprav je bil grad Žužemberk nekoč v precej slabem stanju, so ga obnovili in mu vrnili odlično konstrukcijo, obzidje in krožne bastije. Ohranjene so nekatere štukature na stenah, obrambni jarki in tlorisi, ki nakazujejo na prvotno pozidavo.
Po pribl. 10 kilometrih boste prispeli do kraja Soteska, kjer stoji Hudičev turn in že desetletja buri duhove. Na zgornji strani ceste se nahaja dvorec Soteska, ki je že precej pozabljen in zaraščen z bršljanom. Na spodnji strani na velikem travniku stoji paviljon Hudičev turn, ki ima tloris štiriperesne deteljice. Do njega vodi potka. Ob turnu stoji stara jablana, na katero je privezana gugalnica, in je priljubljena Instagram foto točka. V bližnji okolici je čokoladnica in destilarna Berryshka s čudovitim lokalom in zelo zanimivimi okusi kave. Lahko pa se odpravite do muzeja na prostem Baza 20. Gre za 26 lesenih barak, ki so med drugo svetovno vojno dajale zavetje slovenskim partizanom. Pot je označena kot lahka, za gozdno pot in ogled pa boste potrebovali 1 uro.
Če ste ljubitelj narodnozabavne glasbe, Slakovih viž in diatonične harmonike, vam predlagam, da se ustavite v Mirni Peči in obiščete Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka. V muzeju si lahko ogledate pisno in slikovno gradivo, glasbo in filme o Lojzetu Slaku. V zgornjem nadstropju je interaktivni paviljon Čebelji svet, ki je sestavljen iz čebeljih satnic, ki imajo interaktivne vsebine: najdemo film o čebelah in njihovem življenju, igre in pobarvanke za najmlajše, ki z igro na tablici poletijo kot čebela in spoznavajo lepote Slovenije. Na lep in sončen dan si vzemite tudi čas za odkrivanje Zijala, mistične doline, kjer drugič izvira najdaljša dolenjska ponikalnica Temenica. Dolina z izvirom je porasla z mahom, nad strugo pa so speljani leseni mostički.
Največje dolenjsko mesto, okoli katerega je reka Krka naredila meander, je Novo mesto. Sprehodite se do gradu Grm, obiščite stolnico svetega Nikolaja (med domačini znana kot Kapitelj), povzpnite se po Kettejevem drevoredu do razglede točke Marof. Ob poti vas poleg čudovitega razgleda na mesto čakajo klopce in 370 zasajenih divjih kostanjev. Gre za najlepše novomeško sprehajališče in enega najdaljših slovenskih drevoredov. Ob številnih kavarnah in restavracijah ob reki Krki pa lahko uživate ob pogledu na počasno zeleno reko, se podate na vožnjo s supom ali zaveslate na čolnu. Na hribu nad Novim mestom boste našli še eno priljubljeno točko domačinov, to je Trška gora, posejana z vinogradi in zidanicami.
Le nekaj kilometrov naprej pa lahko obiščete Otočec, čudovit grad, ki je nastal na majhnem otočku, ki ga je naredila reka Krka. Do njega vodi lesen most. V gozdu pa najdete adrenalinski park, kjer bodo – zlasti najmlajši – zelo uživali.
V Šentrupertu se nahaja dežela kozolcev, kjer lahko spoznate nesnovno kulturno dediščino slovenskih kozolcev, ki so bili na ta kraj prineseni iz različnih pokrajin po Sloveniji in obnovljeni. Zdaj so zbrani na enem mestu. Nad Šentrupertom pa lahko obiščete hrib, ki se imenuje Nebesa. Gre za priljubljeno pohodniško točko domačinov. Čez vikend je odprt lokal, razgled pa je vse dni v letu čudovit. Več tukaj.
Dolenjska ima še en »kraj«, ki je bil še pred nekaj leti poznan le domačinom, zdaj pa je prava senzacija. To je topli vrelec Klevevž, nedaleč od kraja Šmarjeta. Gre za izvir reke Toplica, ki ima vse leto 24 °C. Voda je ujeta v manjši kamniti bazen in je primerna za kopanje v katerem koli letnem času.
V člankih popotniške blogerke, ki ustvarja pod imenom Razglednice iz kovčka, si lahko preberete še več o potepanjih po Dolenjski in bližnjem mestu Kostanjevica na Krki, najdete pa lahko tudi veliko predlogov za jesenske izlete po Sloveniji.