Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Pravni nasveti za popotnike: konzularna zaščita

Čeprav države Evropske unije ponujajo nešteto zanimivih znamenitosti ter bolj ali manj raziskanih kotičkov, se je vsake toliko razburljivo odpraviti tudi izven meja Evrope in raziskati kakšen bolj odročen košček našega sveta. A previdnost ni nikoli odveč … Ko se odpravljamo tako daleč, je dobro biti pripravljen tudi na različne nevšečnosti in težave, ki se nam lahko pripetijo na potovanju. Kot pravijo: Better safe than sorry!

Vsebina

Po podatkih EU Evropejci vsako leto opravijo več kot 90 milijonov potovanj izven meja EU. Od tega veliko število evropskih državljanov potuje tudi v države, kjer ni predstavništva njihove matične države.

Poznamo različne oblike predstavništev države v tujini. Najpogostejši obliki diplomatskih misij sta veleposlaništvo in konzulat, poleg njiju pa podobne naloge lahko opravljajo tudi različni uradi in konzularne pisarne. Veleposlaništvo predstavlja skupino uradnikov, ki v tuji državi predstavljajo matično državo ter zastopajo in varujejo interese državljanov in matične države v tuji državi (državi gostiteljici) in se ukvarjajo z diplomatskimi vprašanji. V tuji državi je lahko samo eno veleposlaništvo. Konzulat pa predstavlja manjšo diplomatsko misijo in je običajno podrejen veleposlaništvu. Konzulatov je lahko v tujih državah več in se nahajajo v drugih pomembnejših mestih tuje države.

Slovenija ima vzpostavljene diplomatske oz. konzularne odnose s 109 državami.

Vzpostavljeni diplomatski odnosi med državami so posledica diplomatske aktivnosti držav, njihovih zgodovinskih povezav z drugimi državami in njihove veljave v mednarodnem prostoru. Kot zanimivost – na svetu so le štiri neevropske države, v katerih imajo veleposlaništva prav vse države EU, to so:

  • ZDA,
  • Kitajska,
  • Indija in
  • Rusija.

Ključen podatek za popotnike pa je ta, da se državljan EU lahko obrne na predstavništvo katerekoli države EU v tuji državi, kjer se nahaja. Na tem predstavništvu je popotnik obravnavan kot državljan države predstavništva, brez diskriminacije!

Photo_by_ConvertKit_on_Unsplash.jpg

Pomoč diplomatskih predstavništev in konzulatov v tuji državi lahko poiščemo v naslednjih primerih:

  • Ukraden ali izgubljen potni list oziroma osebna izkaznica – predstavništvo lahko izda začasne potovalne dokumente.
  • Huda nesreča ali bolezen – osebje lahko stopi v stik z družinskimi člani v matični državi.
  • V primeru kaznivega dejanja, kot je rop ali napad – s predstavništva lahko oškodovanca spremljajo na policijsko postajo.
  • Smrt – s predstavništva lahko kontaktirajo svojce in pomagajo pri prijavi smrti.
  • V primeru aretacije ali pridržanja – predstavništvo lahko zagotovi informacije o lokalnem pravnem sistemu ter pomaga poiskati pravno pomoč.
  • Pomoč in vrnitev domov v izrednih razmerah (v primerih naravne nesreče ali državljanskih nemirov).

Na žalost nesreča nikoli ne počiva, zato je bolje biti pripravljen tudi na različne nevšečnosti, ki se lahko pripetijo na potovanju. Dobra priprava na potovanje lahko prepreči marsikatero skrb, v pomoč pa so vam lahko spodnji nasveti za varno potovanje:

  • Na spletni strani Ministrstva za zunanje zadeve preveri, ali je v državi, kamor se odpravljaš, slovenska ambasada ali konzulat ter preveri nasvete za potovanje v to državo.
  • Če v državi slovenskega predstavništva ni, preveri, na katero predstavništvo druge države EU se v nujnem primeru lahko obrneš. V pomoč ti bo tale spletna stran, kjer v prvem iskalniku izberi »Vse države članice EU«, v drugem pa državo, kamor potuješ.
  • Zapiši si telefonsko številko predstavništva in jo imej s seboj na potovanju.

Srečno pot!

Sorodni članki

Prijava