Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Potovanje na Portugalsko – 2. del

V prvem delu prispevka sem predstavila splošni utrip portugalskega oddiha, tokrat pa predstavljam konkretne napotke, in sicer česa na vaši portugalski poti ne gre izpustiti. 

Vsebina

Porto in okolica

Porto je prikupno manjše mesto, ki ga priporočam za začetek vašega raziskovanja Portugalske. Večji del mesta je dosegljiv peš, če le nimate težav s številnimi klančinami. Sprehodite se po mostu Dom Luís I, ki se dviga skoraj 50 metrov nad reko Douro in nudi čudovit razgled na riviero. Mikaven razgled na mesto nudi tudi park Jardins do Palácio de Cristal, kjer lahko med številnimi sprehajajočimi se pavi in kokošmi (ki jih boste srečali praktično v čisto vseh portugalskih mestnih parkih) pojeste malico ter uživate v senci in lokalnem utripu. Mesto nudi precej bombončkov za arhitekturne navdušence, med najbolj znanimi je treba omeniti knjigarno Livraria Lello. Kot navdušena fotografinja sem obiskala tudi muzej fotografije, ki pa bo verjetno zanimiv predvsem za tiste, ki bi radi spoznali razvoj fotografskih aparatov – od ogromnih prvotnih primerkov do vohunskih mikro izvedb iz obdobja vojn. Iz Porta precej popotnikov začenja tudi svojo pot proti Santiagu de Compostela. Če boste imeli za raziskovanje Porta na voljo več dni, obiščite tudi plažo ali pa se podajte na križarjenje po reki Douro. Bližnja mesta, ki so vredna obiska, so npr. Braga, Guimarães in Aveiro. Jaz sem obiskala slednjega, ki ga imenujejo tudi »portugalske Benetke«, saj po mestnih kanalih vozijo lično pobarvane tradicionalne lesene ladjice. V bližini obiščite tudi očarljivo obalno vasico Costa Nova, ki razveseljuje z dolgo peščeno plažo in barvitimi hišicami.

Lizbona z okolico

Lizbona je v primerjavi s Portom ogromna. Za premagovanje razdalj svetujem uporabo lokalnega prevoza, četudi zgolj za postajo ali dve, saj boste v nasprotnem primeru prehitro omagali. Sprehoda željnim najbolj priporočam raziskovanje starega mestnega jedra z zanimivimi arhitekturnimi presežki. Obiskala sem zanimiv kompleks Oceanário, ki ga priporočam za navdušence nad morskim življenjem in družine z otroki. Svetujem tudi obisk gradu Castelo de São Jorge, ki kraljuje nad starim predelom Alfama, ki vas z malo domišljije popelje v zanimivo in burno zgodovinsko obdobje, prav tako pa ponudi tudi sproščujoč pogled na stari del Lizbone. Prebiranje večine vodnikov vodi predvsem v raziskovanje predela Belém, ogleda skulpture Padrão dos Descobrimentos, posvečene prvim raziskovalcem »dežele čez lužo«, in stolpa Torre de Belém. Zaradi zaključka Lige prvakov sem si lahko zgolj z zunanje strani ogledala mogočni Estádio da Luz, lizbonski botanični vrt pa me žal ni najbolj navdušil. Med vašim bivanjem v Lizboni je po mojem mnenju obiska najbolj vredna simpatična Sintra. Če imate čas, obiščite tudi skrajno zahodno točko celinske Portugalske (Cabo da Roca) in romantični obalni mesteci Cascais in Estoril. Za povratne prevoze z vlakom iz Lizbone do omenjenih mestec boste odšteli le nekaj evrskih kovancev. Če vam vaš potovalni načrt to omogoča, si za raziskovanje slikovite Sintre vzemite ves dan in obiščite vse poti. Pisana palača Pena nikogar ne pusti ravnodušnega. Če se boste povzpeli na najvišji predel Cruz Alta, boste verjetno malce razočarani nad razgledom, saj vam bodo pogled na daljno okolico zakrivale bujne krošnje dreves. Chalet e Jardim da Condessa d'Edla (Brunarica in vrt grofice Edlske), do katere večina sprehajalcev žal zaradi oddaljenosti ne pride, nudi zanimiv vpogled v zgodovino stavbe, lično okrašene s pluto. Tudi sama Sintra, vasica ob vznožju, nudi številne privlačne motive, kjer lahko z lahkoto preživite kar nekaj uric.

Travel_to_Portugal_-_Potovanje_na_Portugalsko_3.jpg

Jug Portugalske

Za potovanje med Lizbono in jugom Portugalske izberite vlak. Je udoben, varen, okolju prijazen in ugoden način prevoza za nekajstokilometrske razdalje. Vožnja z vlakom bo nudila prijeten pogled skozi okno na mirno pokrajino, prav tako pa lahko čas izkoristite za načrtovanje nadaljnjih ogledov ali kramljanje o portugalskih izkušnjah s popotniki na sosednjih sedežih. Jaz sem si zaradi razpoložljivega časovnega okvira izbrala Faro, v bližini katerega je mednarodno letališče, vsekakor pa popotniki, s katerimi sem utegnila govoriti, priporočajo pravzaprav vsa mesteca južne pokrajine Algarve. Povezave z vlaki so dobre – časovno kratke in žepu prijazne. Če se boste potepali po Faru, se sprehodite po starem mestnem jedru ali pa skočite na katerega od bližnjih otočkov, kjer lahko opazujete številne ptiče in se sprehajate po dolgih peščenih plažah.

Portugalska kulinarika

Pastéis de nata! V Lizboni se v eni izmed najstarejših slaščičarn v predelu Beléma lahko načakate ure in ure v dolgi koloni popotnikov z vsega sveta, ki želijo preprosto, a omamno sladico kupiti prav tam, kjer naj bi jo prvi ponudili. Prihranite si čas in denar, saj lahko posodice iz listnatega testa, polnjene z vaniljevo kremo, precej ugodneje kupite v vseh bolje založenih večjih samopostrežnih trgovinah na oddelku s sveže pečenim pecivom in uživate v polnem okusu peciva kar sredi parka.

Porto v Portu! Privoščite si kozarček najbolj znane portugalske žlahtne kapljice. V sproščenem sončnem popoldnevu ali večeru si vzemite uro ali dve svojega počitniškega časa za posedanje v eni od lokalnih tavern in srkanje čarobnosti portugalske kulture. Jaz sem tokrat poskusila zgolj belo različico rujnega, a me je poln okus nadvse prevzel. Zagotovo ob naslednjem obisku Portugalske poskusim tudi rdečo različico.

Domač sladoled! V Portu obiščite Gelatopio – sladoledarnico, ki ponuja okusne sladolede domače proizvodnje, ki so zgolj iz naravnih sestavin in pogosto tudi brez laktoze. Poskusite okus d'Ouro, ki so ga skombinirali iz rdečega portovca, maline in koščkov temne čokolade. Pregrešno odlično!

Travel_to_Portugal_-_Potovanje_na_Portugalsko_8.jpg

Francesinha! V Portu si po dolgem dnevu raziskovanja povrnite izgubljene kalorije z jedjo, ki je sestavljena iz popečenih rezin toasta, med katerimi se skrivajo šunka, steak in klobasa, vse skupaj pa je bogato obloženo z zapečenim sirom. Zraven postrežejo še pomfrit in vse skupaj prelijejo z rahlo pekočo paradižnikovo omako. Za tiste najbolj lačne je na voljo tudi različica, kjer na sendviču postrežejo tudi jajce na oko.

Ovos moles … v Aveiru so nadvse ponosni na svoje sladice, ki so nekakšni vaflji, polnjeni s kremo iz rumenjakov in sladkorja, ter so v obliki školjk. Moje iskreno mnenje? Namesto dolgega čakanja pred lokalno slaščičarno si raje privoščite kak pastéis de nata več, ali pa poskusite kaj drugega. Sladice so na voljo v neomejenih različicah in količinah.

Ste se tudi vi že potepali po tej očarljivi zahodnoevropski državi? Menite, da sem kaj izpustila? Imate še kakšen nasvet, česa na Portugalskem ne gre izpustiti? Pridružite se nam na Instagramu in v popotniški skupini »Poceni potuj in se izobražuj« na Facebooku ter nam podajte povratne informacije. Veseli jih bomo!

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava