Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Celovec - čudovito mesto ob Vrbskem jezeru

Ker smo se leto nazaj odpravile v božični Zagreb, smo se tokrat odločile za avstrijsko mesto Celovec, ki leži ob Vrbskem jezeru. Odpravile smo se na dvodneven izlet, da smo lahko mesto doživele v večernem sijaju in jutranjem soncu. Za nočitev pa smo izbrale Mladinski hostel Klagenfurt (Jugendgästehaus Klagenfurt).

Vsebina

Po 441 stopnicah do odličnega panoramskega razgleda

Naša prva postaja je bila razgledna točka Pyramidenkogel, ki stoji na vrhu hriba Jedvovca. Sledile smo obcestnim puščicam in prispele do parkirišča, ki pa je bilo (bila je sobota) polno, zato smo se odpravile nazaj proti dolini in ob cesti bočno parkirale. Ob vznožju stolpa se nahajajo kavarna, toaleta in prodajalna vstopnic. Kupile smo vstopnice in se peš odpravile po krožnih jeklenih stopnicah 70 metrov visoko. Že med vzponom se je odpiral čudovit pogled na okolico, na vrhu pa je panoramski razgled res veličasten. Vidijo se slovenski hribi, bližnje mesto Beljak, Vrbsko jezero v vsej svoji velikosti. Nazaj smo se želele spustiti po toboganu, a žal zaradi mraza ta dan ni obratoval.

Ob doplačilu 4 evrov se namreč lahko obiskovalec na sankah spusti po zaprtem vijugastem toboganu. Spust je dolg 120 metrov. Super adrenalinska dogodivščina.

A nič zato, obisk stolpca in razgled sta nas navdušila. Naslednjega dne smo med nočno vožnjo proti Sloveniji v vzvratnem ogledalu opazovale, kako se nad gozdom v spreminjajočih se barvah sveti stolp. Mavrično lepo!

Raziskovanje mesta, Wörthersee Mandl in grbi

Odpravile smo se v hostel, ki ima super lokacijo, saj je v neposredni bližini priljubljenega Minimundusa, od središča mesta pa je oddaljen le 3 kilometre. V hostlu so prijazno poskrbeli za nas, več informacij lahko prebereš v Hostel Celovec.

Sledilo je raziskovanje mesta. Ker je bila sobota, nismo imele težav s parkiranjem, saj modre cone veljajo le med tednom. Parkirale smo in se peš odpravile na potep. Ozke uličice, tlakovane poti, vrstne hiše ena ob drugi, barvite fasade so razlog, zakaj smo mesto hitro vzljubile. V središču mesta (Neuer Platz) nas je pozdravil zmaj. Gre za fontano z bronastim zmajem in Herkulom (Lindwurmbrunnen), ki pripoveduje legendo o nastanku mesta. Le streljaj stran so nas v sosednji ulici, kjer se seka več poti, prevzeli v tleh narejeni grbi partnerskih mest Celovca. Pogled nam je hitro zašel na bajeslovnega možica Mandla, ki naj bi bil (če gre verjeti ljudski domišljiji) kriv za nastanek Vrbskega jezera.

Ustoličevanje – pomembna zgodovinska dediščina

Nato smo se odpravile na ogled knežjega kamna. Ja, prav tistega, na katerem je v srednjem veku potekalo ustoličevanje knezov, na katerem je vojvoda zaprisegel v nemškem jeziku in prevzel oblast. Knežji kamen se nahaja v deželni hiši (Landhaus), med trgoma Alter Platz in Heiligengeistplatz. Stavbe ni težko najti, saj izstopa od okoliških stavb z dvema čebulastima stolpoma in arkadnim dvoriščem. Nedvomno gre za najbolj obiskano stavbo v tem koncu Avstrije, saj se v dvorani z baročnimi stropnimi poslikavami nahaja originalni knežji kamen (preseljen z Vrbskega jezera), na stenah pa je 665 grbov.

Grbe je naslikal koroški baročni slikar po naročilu številnih knezov in plemiških družin.

Ker se je že mračilo, smo se odpravile na večerjo in si v enem izmed lokalov privoščile vroč punč in sadje, oblito s čokolado. Njami! V zimskem času brez tega pač ne gre.

Kava, postrežena s sončnimi žarki, ob Vrbskem jezeru

Po zajtrku v hostlu je sledilo nadaljevanje raziskovanja mestnega jedra. Kovčke smo znosile v avto in se ponovno odpeljale do mesta, parkirale in se prepustile ulicam, da so nas vodile. V mestu smo se hitro znašle, saj je mesto – četudi je veliko – hitro in lahko obvladljivo. Rade imamo sprehode ob barvnih fasadah, ogledovanje pročelij, dolge pogovore in ugibanja o tem, kakšna stanovanja so onkraj zidu, ter navduševanje nad izložbami. Slaščice so nas premamile, da smo se odpravile v kavarno.

Popoldne smo preživele ob Vrbskem jezeru. Modrina jezera je čudovita, če ne bi bila zima, bi se zagotovo odločile za skok v vodo. Tako pa smo si na terasi restavracije privoščile kavo, postreženo s sončnimi žarki, in se odločile, da Celovec obiščemo tudi poleti.

Vrbsko jezero je največje jezero na Avstrijskem Koroškem. Površina jezera meri 19,39 km², največja globina jezera je 82,5 m.

Celovec je prikupno mesto, njegovo središče je hitro obvladljivo. Ni potrebnega nobenega javnega prevoza, po čarobnih ulicah se lahko sprehodiš peš in se navdušuješ nad lepimi stavbami. Mesto je očarljivo v vsakem letnem času, primerno za mlade turiste, družine z majhnimi otroki in starejše. V toplih dneh omogoča prijetno kolesarsko ali sprehajalno izkušnjo okoli jezera. Če mesto obiščete z otroki, je zagotovo najboljše doživetje obisk sveta v malem – Minimundusa. Navdušenci nad gradovi ne spreglejte gradu Hochosterwitz, do katerega vodi mistična pot, speljana med 14 »vrati«. Morda manj znana destinacija, a prav tako zanimiva, da se jo splača uvrstiti na seznam obiskanih točk, pa je rojstna hiša Jožeta Štefana.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava